My

Proč?

Na světě s jistotou existuje minimálně jedna osoba, které begleri zachránilo život. Tou osobou je Lukáš. On věří, že begleri může zachránit spoustu životů a pomoci spoustě lidem. A celá rodina za ním stojí. To je Begleri Twister.

"Twister" znamená tornádo a to je něco, co se nám muselo zrodit v mysli, abychom kompletně překopali naše životní postoje a snad i začali naslouchat srdci.

Proto je naše motto: Twist your mind! neboli Zatočte se svou myslí!

Po zjištění, že begleri v Česku není zdaleka tak populární, jak by zasloužilo, jsme se rozhodli dohledat patřičné informace, přinést je v češtině a snad vystihnout poselství, které je v nich obsaženo.

Nabízíme proto informace o begleri, zázemí pro českou begleri komunitu (která se bude, doufejme, stále rozšiřovat), návody na slingování s begleri a také možnost zakoupení našich vlastních kousků, které se snažíme pro Vás stále zdokonalovat. Mimo begleri u nás můžete najít také náramky a jiné výrobky z paracordu.

Tam, kde někdo vidí jen cvičení jemné motoriky, my vidíme způsob, jak propojit esoteriku a materialismus, světlo a tmu, jin a jang. Pokud je smyslem lidského bytí dbát na dodržení rovnováhy, tenhle projekt považujeme za smysluplný.

Kdo?

Lukáš Šedý

Lukáš medailonek_1

Zapeklitá stezka osudu, na které se nacházím, mi dovolila, resp. mě přinutila vzdálit se od materialismu, sociálních interakcí a stavění „zlaté klícky“. Pomyšlení na šťastný a spokojený život jsem časem přestal spojovat s penězi a sociálním postavením. Možná jsem to tak chtěl. Odjakživa říkám, že „všechno zlý je k něčemu dobrý“. A jmenuji se Šedý. A pořád mluvím o protikladech a spletitých souvislostech mezi nimi.

Zajímavá by byla debata o osudu a náhodách, protože věřím jaksi v oboje... Protiklady...

Našel jsem pravou lásku, spřízněnou duší, která při mně stála ve chvílích, kdy utíkali všichni ostatní… Čas už pro nás nic neznamená.

Náhody nenáhody v čase... Některé věci jakoby se měly stát a my jen můžeme všemi silami ovlivnit kdy k těm věcem dojde a pak hledat smysl, který sice může být, ale hnedtak se neprojeví...

Časem se začala stále intenzivněji projevovat genetická vada, první rok jsem strávil na neschopence. Ve dvaceti se těžko nese, že člověk nemůže večer ven ani v ty dny, kdy je mu relativně dobře...  I moje okolí to těžko neslo, protože nevědělo, jak se k tomu postavit. Řekněme, že jsem měl hodně času studovat. Od řeckých, indických a čínských filosofů, přes encyklopedie bylin, až po harmonizaci čaker, meditace nebo čínskou medicínu. Nejdřív se skepsí, po vyzkoušení prvních praktik a teorií jsem byl šokován, co všechno musí jeden zažít, aby se probral k vnímání "jemných energií".

Co mě přivedlo k tomuto projektu? De facto jsem přišel o všechny záliby, které zahrnují aktivní pohyb, obzvlášť pomyšlení na trouchnivějící motocykl v kůlně je dodnes emotivní. V současnosti, díky zájmu a podpoře mé sestry už Zuzanka (Suzuki) opět zpívá a já jsem o tom občas i schopen mluvit... Nicméně v té době to bylo nervyrvoucí, takže jsem se ze všech sil snažil odvést myšlenky jinam... 

Snad zákon přitažlivosti mě přivedl k begleri. Rychle mě oslovilo díky zálibě ve fingerboardingu (který přirozeně patřil ke "skejtování") a balisongu. K čepelím jsem procitl skrze bojová umění a v současnosti se věnuji japonským čepelím, ve kterých se zrcadlí nejen moje duše, ale taky síla, úcta a pokora.

A tak začala moje begleri mánie (která už trvá asi 7 let (psáno 2024)) a z osamění se pomalu začala stávat komfortní samota. První exemplář ze zablácených tkaniček a kuliček zmačkaných z alobalu vznikl narychlo, jen abych se na něčem naučil motat „opičí pěst“. A zanedlouho už byla práce s paracordem denním chlebem. Dnes už vyrábím monkey fist begleri na špičkové úrovni, vymýšlím návody, ať už pro relax nebo rehabilitaci, tak pro co nejefektivnější slingování, a skrze begleri se snažím říct lidem o protikladech, sebepoznání, morálce a ctnosti.

Jak jsem se zajímal o begleri, přirozeně se dostalo do povědomí okolí. Samozřejmě to začalo u přítelkyně (dnes už manželky), která podpořila moji vizi, propojit begleri a filosofii.

Nejoblíbenější begleri: 

"Jedno? To nejde vybrat, pro každou příležitost je jedno..."

 • Čtyřvlákno 550 (sklo), string paracord 550 pro relax
 • Třívlákno 550, string paracord 425 pro slingování (pohodlně zvládne drtivou většinu triků)
 • Ocelové multibeady Sen pro chvíle sebevědomí (nemají tak benevolentní úchop jako monkey fist, ale umožní víc triků a jsou "cool")
 • Délka stringu 15,5 cm (Původně 16,5 - jak šly zkušenosti nahoru, stačí kratší string)

Oblíbený styl slingování:

 • převážně long game
 • repeatery pro relax
 • polety a proplétací comba jako zabavení a terapie

Soňa Šedá

 Soňa medailonek

Po prozkoumání ekonomického odvětví, mě osud zavál do školství, konkrétně do mateřské školy, kde působím jako učitelka (v současné době jsem na rodičovské dovolené). Ač se to může zdát na míle vzdálené, ve skutečnosti se mi zkušenosti z managementu velmi hodí při práci s malými dětmi a zároveň se mi mnohem lépe jedná s dospělými po zkušenosti s dětmi. Když dokážete argumenty přesvědčit tříleté dítě, aby si do třiceti stupňů nebralo pod kalhoty punčocháče… co je proti tomu obchodní argumentace…

Ráda čtu, plavu a hraju na hudební nástroje. Od malička hraju na flétnu, pedagogická fakulta mě obohatila o klavír a později jsem si přidala i kytaru, protože... proč ne? Mimo tyto běžné nástroje vlastním i bambusovou flétnu Dizi a zázrak jménem Xaphoon. Většinu těchto zájmů ovšem v současnosti tak trochu zanedbávám díky naší dcerce Viktorce. Zato se stávám přebornicí ve stavění kostek a blbnutí s plyšáky.

Begleri objevila má spřízněná duše zrovna v době mých nervů před státnicemi, a tak moje začátky byly ve stylu zoufalého namotávání dvou kuliček na prst při pročítání nekonečného štosu papírů… Vřele doporučuji, lepší než propiska.

V begleri jsem našla krásu bezmyšlenkovité relaxace a zároveň posouvání vlastních limitů - zvládnutí triku, o který jsem se dlouho snažila je opravdu odměňující. Nejvíce mám ale s begleri spojenou jemnou motoriku a její nezpochybnitelný přínos nejen dětem. Především posílením motoriky na nedominantní ruce můžeme mnoho získat.

Každopádně do našeho projektu přináším vhled učitelky na rozvoj jemné motoriky a zároveň jakousi obchodně-technickou podporu stránek. Jsem ta, na které se testují začáteční triky s begleri, neboli pokud se to naučím já, tak vy taky. Společně tak „vychytáváme“ nejrůznější tipy na co nejjednodušší naučení jednotlivých pohybů.

Nejoblíbenější begleri:

 • Třívlákno 550, string paracord 425, délka 14,5 cm

Oblíbený styl slingování:

 • long game repeatery

Martin alias Křeslo

Martin medailonek

Jsem Křeslo, jsem a miluju hudbu, jsem a miluju pohyb, jsem a miluju hry, jsem a miluju begleri, kteréž pro mě hrou je.

Snažím se býti něčím více než jenom kusem nábytku. Naučilo jsem se hrát florbal a jeho týmový aspekt mně pohltil svou spoluprací, přátelstvím, souputnictvím. Rád a s chutí se snažím podpořit svůj tým, pozvednout morálku, zapálit plamen, zažehnout oheň, ukovat jiskru. Bicykl mně naučil vytrvalosti a umění se svépomocí přemisťovat. Hudba mně motivuje, ladí, rozlaďuje, zkrátka a jednoduše ji miluji ve všech svých podobách.

Begleri mi ukázal dobrý pard Lukáš. Jeho nakažlivé nadšení pro věc se propojilo s mojí zálibou v technickém zvládnutí jakékoli věci. Ve sportu člověk musí pilovat svoji střelu, svoje tempo šlapání při jízdě na kole, svoji disciplínu ve vypjatém florbalovém zápase. Begleri se pro mě v těchto věcech svým specifickým způsobem zrcadlí.

Hodně se mi líbí koncept rozvíjení jemné motoriky našich rukou, které používáme při tolika věcech. Myslím, že přináší lepší uvědomění si kontroly nad naším tělem a našimi pohyby, zároveň jejich plynulost a při dostatečném tréninku i přirozenost. Ruce máme všichni, begleri se tak týká nás všech. To je věc pro mě unikátní a v begleri vidím příležitost, jak udělat z lidí lepší tým.

Přináším vhled z jiného úhlu pohledu, stejně jako přímočarost, se kterou se snažím věci dát do pohybu, nekonveční nápady a kombinace principů begleri s jinými žonglovacími mechanismy.

Nejoblíbenější begleri:

 • Čtyřvlákno 550 (sklo), string paracord 550, délka 17 cm

Oblíbený styl slingování:

 • long game repeatery

Lucie Šedá

Lucka medailonek

"Jedno kolo stačí."

Jsem Lukyho sestra. Studuji na vysoké škole a i přes nedostatek času se snažím užívat si života. Ať už formou výletů do přírody, trávením času s rodinou a přáteli, tak i tvořením a posilováním kreativity. Mám ráda zkoušení nových věcí, a proto mě begleri od Lukyho baví, stejně jako jízda na jednokolce. K ní mě Luky přivedl už jako malou ségru a od té doby se toho snažím držet.

Na videích mě moc neuvidíte, protože jsem většinou za kamerou, ale snažím se do Begleri Twister přinést vhled a nápady ,,mladší” generace. Ráda hledám nové způsoby jak věci zlepšit a tím neustále posouvat nejen sebe, ale i své okolí.

Nejoblíbené begleri:

 • Čtyřvlákno 550 kov, string paracord 550, délka stringu 15 cm

Oblíbený styl slingování:

 • long game repeatery, rolovačky, fakie